Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
364
BLOG

Czy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z prawem…

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

           W mojej ocenie dzisiejszy wyrok TK podjęty w niepełny składzie (5 zamiast co najmniej      9 sędziów) jest dotknięty bezwzględną przesłanką nieważności.

         Proszę zauważyć, iż TK oddalając wniosek o odroczenie rozprawy wskazał m.in., że nie zachodzą przesłanki  szczególnej doniosłości sprawy dla porządku prawnego, w tym ustroju konstytucyjnego w Polsce, a w toku rozprawy wielokrotnie twierdził przeciwnie, co więcej także uczestnicy postępowania podkreślali także wielokrotnie jej szczególna doniosłość dla porządku prawnego, w tym ustroju konstytucyjnego w Polsce.

        Wywód TK, że obojętnie, czy orzeka skład 5 czy pełny TK wyroki i tak są wiążące i ostateczne jest co najmniej w ustach w/w dziwne, ponieważ w każdej procedurze cywilnej, karnej, administracyjnej w przypadku orzekania w sprawie przez sąd w składzie sprzecznym z ustawą są takie orzeczenia nieważne, jest to tzw. bezwzględna przyczyna odwoławcza skutkująca uznaniem nieważności wydanego orzeczenia. Kiedy nie można uzasadniać czegoś, co po prostu nie da się logicznie uzasadnić, wtedy biorą górę kompetencje władcze i mówi się tak jest, tak musi być, czyli ignoruje się wszystkich. Nie po to ustawodawcy wskazują w ustawach sądy oraz właściwe ich składy uprawnione do orzekania w danych sprawach aby to ignorować…., ustawodawcy w ustawie o TK także zastrzegł różne składy TK do orzekania różnych spraw, w tym tych o szczególnej doniosłości tylko dla pełnego składu TK…..

          Zwracam uwagę, na niezanegowany przez TK fakt stosowania przy wydaniu przez TK postanowienia o charakterze władczym do Sejmu, czyli wydania w/w postanowienia o zabezpieczeniu na podstawie  ustawy kodeks postępowania cywilnego. Powyższe postanowienie TK wydał na podstawie m.in. art. 74.  ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania przed Trybunałem stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 2014 r. poz. 101, z późn. zm.).

         Idąc tym tokiem rozumowania, czyli dopuszczalności stosowania przepisów kpc przez TK w tej sprawie należy zauważyć, że art.379 pkt.4 kpc stanowi, że nieważność postępowania zachodzi, jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa. Cóż dodać, oczywiście mogę się mylić ale proszę wtedy w dyskusji o zasadne uzasadnienie i wskazanie błędu tego krótkiego logicznego wywodu…. 

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka