Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
315
BLOG

Dlaczego dopiero teraz – RPO: potrzeba więcej czasu na wniesienie apelacji…

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

      Część środowiska prawniczego podnosiła już ten problem zarówno w czasie obowiązywania poprzedniego kodeksu postępowania karnego jak i od 1 września 1998 roku, czyli od dnia wejścia w życie nowego kodeksu postępowania karnego.

     Sytuacje, w której sąd do sporządzenia uzasadnienia wyroku zobowiązuje termin instrukcyjny, tj. termin, który może i zazwyczaj jest przedłużany przez sąd bez żadnych konsekwencji procesowych, a strony, w tym obrońcę obowiązuje termin zawity 14 dniu od dnia doręczenia wyroku z uzasadnieniem do złożenia apelacji, to jest termin, którego przekroczenie skutkuje bezskutecznością tej apelacji jest po upadku PRL nie do zrozumienia. I tak np. sąd pisał uzasadnienie 6-8 miesięcy, a obrońca, który przecież występuje-prowadzi także inne nie mniej ważne i zawiłe sprawy na złożenie apelacji w tej samej sprawie ma 14 dni. Powyższa dysproporcja jest oczywista. Nie mniej ważną, w tym zakresie kwestią jest także termin zawity 7 dni od ogłoszenia lub doręczenia wyroku, do złożenia wniosku do sądu o sporządzenie przedmiotowego uzasadnienia ale o tym w innym odniesieniu.

Poniżej treść niektórych analizowanych przepisów kpk:

art. 122.§ 1. Czynność procesowa dokonana po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna.

§ 2. Zawite są terminy do wnoszenia środków zaskarżenia oraz inne, które ustawa za zawite uznaje.

art. 445.§ 1. Termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem

art. 423.§ 1. Uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu – od daty ogłoszenia wyroku; w sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.

art. 126.§ 1. Jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana; to samo stosuje się do osób nie będących stronami.

§ 2. W kwestii przywrócenia terminu orzeka postanowieniem organ, przed którym należało dokonać czynności.

§ 3. Na odmowę przywrócenia terminu przysługuje zażalenie.

art. 422. § 1.W terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia, a w odniesieniu do wyroku wydanego na rozprawie, gdy ustawa przewiduje doręczenie wyroku, od daty jego doręczenia, strona, a w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu, także pokrzywdzony, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Sporządzenie uzasadnienia z urzędu nie zwalnia strony oraz pokrzywdzonego od złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia. Wniosek składa się na piśmie. Wniosek niepochodzący od oskarżonego powinien wskazywać tego z oskarżonych, którego dotyczy.

§ 2. Prezes sądu odmawia przyjęcia wniosku złożonego przez osobę nieuprawnioną lub po terminie. Na zarządzenie przysługuje zażalenie.

§ 3. Zarządzenie, o którym mowa w § 2, może wydać także referendarz sądowy.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/909796,wiecej-czasu-an-wniesienie-apelacji.html

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka