Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
1222
BLOG

Reforma prokuratury – a obecni prokuratorzy funkcyjni – powody odejść…

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

         Reforma prokuratury - a rzeczywiste powody składania przez niektórych prokuratorów funkcyjnych oświadczeń o odejście w stan spoczynku ….

         W Sejmie trwają pracę nad ustawami dotyczącymi reformy prokuratury. W toku tych prac w mediach pojawiają się informacje o jakoby nawet grupowym składaniu przez starszych prokuratorów funkcyjnych oświadczeń o przeniesienie w stan spoczynku. Spróbujmy dokonać analizy tych decyzji.

         Powody nagłego składania przez prokuratorów oświadczeń o przeniesienie w stan spoczynku można podzielić na kilka grup:

1. Kwestie finansowe:

-  każde takie oświadczenie wiąże się z koniecznością wypłaty 6-miesięcznej odprawy (daje to nawet po kilkadziesiąt tysięcy zł na osobę) oraz ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy, otrzymanie odprawy uwzględniającej dodatek funkcyjny - daje to różnice ok 10 do 15 tys zł, a czasami więcej, w przypadku pozbawienie obecnej funkcji odprawa i inne kwestie znacząco zmaleją….

2. Przeszłość:

- m.in. jak w przypadku jednego z prokuratorów który w latach 70-tych był  zatrudniony w cenzurze, inni w czasie prl w ……..

 3. Obawa przed prowadzeniem śledztw:

- „obawa części prokuratorów przed powrotem na pierwszą linię: do ścigania przestępców. – Z naszej wiedzy wynika, że większość osób, które deklarują odejście w stan spoczynku, od lat nie zajmuje się prowadzeniem śledztw, oskarżaniem i od dawna nie zakładało prokuratorskiej togi – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

- art. 4 nowej ustawy nakłada na każdego prokuratora obowiązek prowadzenia śledztw lub oskarżania przed sądem. Taka regulacja jest nie w smak śledczym od lat zajmującym się informatyzacją, nadzorem czy pracującym w wydziałach organizacyjnych.

- za sprawą nowych regulacji – utworzenia prokuratury krajowej i prokuratur regionalnych – ci z tytułem prokuratora prokuratury generalnej czy apelacyjnej będą mogli trafić – decyzją prokuratora generalnego – na niższy szczebel, do pracy liniowej. Również na poziomie Prokuratury Krajowej – co będzie novum – będą prowadzone śledztwa, i to te najbardziej skomplikowane, np. dotyczące zorganizowanej przestępczości międzynarodowej.

– oświadczenia tych, którzy wskazują, że odchodzą, bo nie chcą pracować w rejonie, przy śledztwach, budzą wątpliwości natury moralnej. Odejścia takich osób nie należy żałować. Prokurator powinien być zawsze gotowy, aby poprowadzić sprawę lub pójść do sądu, zwłaszcza z wynagrodzeniem z poziomu Prokuratury Generalnej czy apelacyjnej....

- prokuratorzy – zwłaszcza z wyższych szczebli – boją się prowadzenia śledztw. A część na pewno ulega sztucznie wywołanym emocjom i obawom związanych z wprowadzanymi reformami”………

4. Reforma emerytalna uchwalona przez poprzedni rząd PO-PSL:

-  „reforma emerytalna uchwalona przez PO-PSL likwidująca wcześniejszy spoczynek. Istota tej reformy polegała nie tylko na wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn, ale również – w przypadku prokuratorów – na zniesieniu uprawnienia do wcześniejszego stanu spoczynku. Tu wprowadzono specyficzny okres przejściowy – osoby, które już nabyły lub nabyłyby to uprawnienie do 31 grudnia 2016 r., mogą odejść ze służby na starych zasadach. Pozostali już nie. O tym fakcie decyduje jeden dzień różnicy w urodzeniu (między 31 grudnia 1962 r. a 1 stycznia 1963 r. dla kobiet i między 31 grudnia 1957 r. a 1 stycznia 1958 r. dla mężczyzn). Ten jeden dzień różnicy powoduje odsunięcie wieku emerytalnego od razu o siedem lub o ponad osiem lat”…..

5.Stan zdrowia i wiek faktycznie uprawnia prokuratora do złożenia w/w oświadczenia.

     Wnioski pozostawiam jak zawsze czytającym….

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/920036,prokuratorzy-odchodza-w-stan-spoczynku.html

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka