Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
365
BLOG

Kilka pytań do prezesa i prokuratorów IPN…….

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

         Kilka pytań do prezesa i prokuratorów IPN…….

         W kontekście ostatnich wydarzeń dotyczących  zabezpieczenia dokumentów/materiałów organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990  przez prokuratorów Komisji IPN, treści art. 45a i 54 ustawa z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu art. 29a ust. 2 i 1 ustawy z dnia 18 października 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów oraz konferencji prasowej prezesa i prokuratora IPN powstają pytania:

- jakie czynności prokuratorzy IPN prowadzili od czasu postępowania sprawdzającego oraz wszczęcia śledztwa w 2015 roku, kto jest osobą zawiadamiającą, dlaczego nie wszczęto uprzednio przed 2015 rokiem śledztwa wobec pojawiających się wypowiedzi, oświadczeń czy materiałów w mediach składanych przez różne osoby itd.…..

- jakie czynności w zakresie ujawnienia i zabezpieczenia dokumentów/materiałów organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 prowadzili prokuratorzy IPN od czasu m.in. wejścia w życie ustawy z dnia 18 października 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, w tym szczególnie z art.29a w/w ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa, z art. 45a i 54 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o w/w ustawy o IPN w zakresie którego to IPN był zobligowany do ścigania z urzędu tego przestępstwa…., a jeżeli ich nie prowadzili to dlaczego………

- czy obecnie w Komisji prowadzone są podstępowania dyscyplinarne lub procesowe wobec prokuratorów o niedopełnienie obowiązków (art.231 kk) w w/w zakresie……

- czy kilka lat temu w toku prowadzenia przez prokuratorów IPN śledztwa m.in. dot. fałszowania dokumentów dotyczących TW „Bolka” prokuratorzy (2) przed procesowym przesłuchaniem funkcjonariusza SB, który zwerbował i prowadził w pewnym okresie w/w TW, pozaprocesowo jeździli do Gdańska w celu spotkania z w/w, a jeżeli tak jaki był powód…, kto zgodził się lub wydał polecenie wyjazdu, czy sporządzili z tego spotkania notatki ……, czy następnie pełnomocnik L.Wałęsy lub on sam brał udział w przesłuchaniu w/w funkcjonariusza…..

- czy w obecnym śledztwie rozpoznawana jest hipoteza, w tym przez IPN ale i służby   związana z celem, sposobem itd. dotyczącymi ujawnienia właśnie teraz, w obecnej sytuacji politycznej w/w dokumentów, w kontekście ewentualnego publicznego szantażu dla innych jeszcze nie ujawnionych TW funkcjonujących na ważnych stanowiskach państwowych, „uważajcie mamy materiały, nie ma co się zrywać bo wiele ryzykujecie…..”

- po co jest prezes w IPN, po co są prokuratorzy w IPN, czy obowiązuje ich kodeks postępowania karnego, w tym, w zakresie obligującym do ścigania z urzędu sprawców przestępstw m.in. n/w….. czy są potrzeby zmiany w prawno-organizacyjne (nowela ustawy) oraz osobowe w IPN……

        Jest więcej pytań, w tym merytorycznych w zakresie obecnego funkcjonowania pionów IPN, na które zapewne w toku prac nad projektem nowelizacji ustawy oraz w czasie wyborów nowego prezesa IPN będzie trzeba udzielić odpowiedzi……….

ustawa z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

art. 45a. Instytut Pamięci wszczyna z urzędu śledztwo w sprawach o przestępstwa określone w art. 54 i 55.

art. 54. 1. Kto nie będąc do tego uprawnionym, dokumenty lub zapis informacji, podlegające przekazaniu Instytutowi Pamięci na podstawie art. 25 i 28 ust. 1 lub znajdujące się w archiwum Instytutu, niszczy, ukrywa, uszkadza, usuwa lub zmienia ich zapis, w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia uprawnionej osobie lub instytucji zapoznanie się z nimi albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne gromadzenie lub przekazywanie takich informacji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

2. Tej samej karze podlega ten, kto będąc w posiadaniu dokumentów lub zapisu informacji podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci na podstawie wymienionej w ust. 1, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia.

art.29a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów

- ust.1. Kto posiadając bez tytułu prawnego dokumenty organów bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu art. 3, nie wydaje ich Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

-ust.2. Jeżeli dokumenty, o których mowa w ust. 1, zostały wytworzone przez sprawcę lub przy jego udziale w ramach czynności wykonywanych w związku z jego pracą lub służbą w organach bezpieczeństwa państwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

http://www.rp.pl/Bezpieczenstwo/302199999-IPN-w-domu-gen-Kiszczaka-znaleziono-teczke-wspolpracownika-SB-ps-Bolek.html

 

 

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka