Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz
345
BLOG

Zwrot korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa…

marek czeszkiewicz marek czeszkiewicz Polityka Obserwuj notkę 1

        Na marginesie afery reprywatyzacyjnej należy zauważyć, że w naszym systemie prawnym istnieje już od 1990 roku „zapomniana” ustawa z dnia 21 czerwca 1990 roku o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych (Dz.U. z 1990, Nr 44, poz.255 z późn.zm.).

          Wobec wielu „nieprawidłowości” w procesach reprywatyzacyjnych, ciekawe ile razy została wykorzystana….. Zgoda, że w zasadzie „afery reprywatyzacyjne” nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach Polski dotyczą mienia samorządowego ale zawsze warto się zastanowić dlaczego….., i jak to pilnie naprawić ponieważ istniejące rozwiązania prawne w w/w zakresie w prawie karnym, cywilnym czy administracyjnym są w niektórych przypadkach niewystarczające i przewlekłe….

        Ustawa z dnia 21 czerwca 1990 roku o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych przewiduje w art.1

1. Jeżeli wskutek czynności prawnej lub decyzji administracyjnej przenoszącej własność lub inne prawo majątkowe na niepaństwowe osoby prawne lub osoby fizyczne osoby te uzyskały niesłusznie korzyść z majątku Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych, sąd może oznaczyć sposób i wysokość wyrównania strat, a nawet rozwiązać umowę rozstrzygając o rozliczeniu między stronami.

2. Jeżeli ten, kto uzyskał korzyść, o której mowa w ust. 1, rozporządził tą korzyścią na rzecz osoby trzeciej pod tytułem darmym, wówczas obowiązana do wydania jest ta osoba trzecia.

Z żądaniami przewidzianymi w art. 1, może wystąpić do sądu:

1) osoba prawna, która poniosła stratę lub jej organ założycielski,

2) rada pracownicza,

3) związek zawodowy,

4) organ samorządu terytorialnego,

5) prokurator,

5a) Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

6) w sprawach dotyczących sprzedaży budynków i lokali mieszkalnych:

a) najemca, którego interes prawny został naruszony,

b) organizacja społeczna reprezentująca tego najemcę.

2. Do związków zawodowych i organów samorządu terytorialnego występujących do sądu z żądaniami, o których mowa w art. 1 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o prokuratorze

       Przed wystąpieniem do sądu podmioty wymienione w ust. 1 mogą zwrócić się do właściwych organów państwowych o udostępnienie materiałów, informacji i innych danych dotyczących spraw, o których mowa w art. 1.

        Podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 1-4 i pkt 6 mogą także zwrócić się do prokuratora o wystąpienie z żądaniami, o których mowa w art. 1.

Iść za prawdą, nie zapomnieć o sprawiedliwości - Veritate sequi et tuerii iustitia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka